Czy znasz korzyści z wyboru dystrybutorów filtrujących? Czy wiesz, dlaczego dostawa wody w galonach jest droższa? A może interesuje cię – dlaczego tak uważamy? Tym właśnie sprawom poświęcony będzie ten wpis – generowaniem oszczędności w twojej firmie.
Woda dla pracowników, klientów i gości – dlaczego nie możemy tego zignorować?
Na dzień dobry – postawmy sprawę jasno – czysto teoretycznie, zapewnienie stałego dostępu do wody dla pracowników (np. fabryki, biura), klientów (dystrybutory w placówkach medycznych, salonach masażu czy fryzjerskich), gości (hotele, restauracje – szeroko pojęta branża HoReCa) nie ma najwyższego priorytetu w bieżącej działalności firmy 😉
Czy to jednak oznacza, że taki temat możemy totalnie odpuścić? Otóż nie, i jeśli o tym nie wiesz – warto byś nasz wpis przeczytał do końca.
Woda dla pracowników – przepisy BHP
Zacznijmy od kwestii zapewnienia wody pracownikom firmy. Podzielmy jednak ten temat uczciwie – na to co nakazują przepisy BHP, a na to co podpowiada czysto ludzkie podejście. A przepisy w tej kwestii są nieugięte i sprowadzają się do kilku zapisów:
Na każdym pracodawcy ciąży obowiązek, aby zapewnić napoje dla pracowników, jeśli pracują w warunkach uciążliwych. Napoje w postaci wody lub innych napojów, zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy, powinny być zapewnione nieodpłatne w ilości zaspakajającej potrzeby waszych pracowników. Napoje muszą być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów określa rodzaje napojów oraz warunki, jakie powinny zostać spełnione. Oto i one:
- Warunki dla gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT – wyrażanego w stopniach Celsjusza) powyżej 25°C,
- Warunki dla zimnego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (inaczej WCI) powyżej 1.000,
- przy pracach na przestrzeni otwartej przy temperaturze powyżej 25°C lub poniżej 10°,
- przy pracach wymagających wysiłku fizycznego, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny w organizmie powyżej 1.500 kcal (6.280 kJ) u mężczyzn i 1.000 kcal (4.187 kJ) u kobiet
- na stanowiskach pracy, przy których spowodowana warunkami atmosferycznymi temperatura przekracza 28°C
Możemy podsumować to następująco: W okresie letnim, napoje, a więc m.in. woda powinna być zapewniona wszystkim pracownikom, gdy:
– Praca odbywa się na zewnątrz, gdy temperatura przekracza 25°C
– Praca wykonywana jest wewnątrz budynku, a temperatura w nim przekracza 28°C
Przy okazji – poznajcie różnice między dystrybutory bezbutlowe / dystrybutory filtrujące oraz dystrybutory na galony.